Domy z keramzytu – wady i zalety
Technologia keramzytu prefabrykowanego stale zyskuje na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na domy z keramzytu, zamiast stawiać je tradycyjnymi metodami. W artykule wyjaśniamy, z jakimi korzyściami wiąże się to rozwiązanie, a jakie ma minusy.
Dlaczego warto zdecydować się na dom z keramzytu?
Budowa domu z keramzytu trwa niezwykle krótko – zwykle tylko 3 miesiące, a niekiedy jeszcze mniej. Z kolei postawienie budynku murowanego może zabrać nawet 3 lata. Wynika to z zalet keramzytu. Jego lekkość sprawia, że nie są potrzebne masywne fundamenty. Nie wymaga też kładzenia tynków wewnętrznych ani bruzdowania ścian.
Domy z keramzytu odznaczają się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Materiał ten skutecznie zapobiega wychładzaniu budynku, co przekłada się na niskie koszty eksploatacyjne w sezonie grzewczym. Co więcej, keramzyt cechuje się niską nasiąkliwością i wysoką odpornością na działanie czynników biologicznych – pleśni czy grzybów. Domy z keramzytu są więc przyjazne dla alergików. Wyróżniają się także świetnymi parametrami wytrzymałościowymi.
Jaki jest koszt budowy domu z keramzytu?
Kwestia, która często budzi obiekcje, to koszt budowy domu z keramzytu. Cena tego materiału nie jest niska. Musi być on wcześniej przygotowany pod konkretne zamówienie. Dodatkowe koszty mogą też wynikać z potrzeby użycia ciężkiego sprzętu do przewiezienia gotowych prefabrykatów. Co więcej, teren budowy musi być na tyle duży, by można było poruszać się na nim np. dźwigiem.
Należy jednak podkreślić, że krótki czas budowy, brak konieczności sezonowania, tynkowania i bruzdowania ścian generują spore oszczędności. Początkowo wysoki koszt inwestycji się więc zwraca, także ze względu na to, że domy z keramzytu zapewniają optymalny komfort termiczny, a więc mają mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie.